NOWY ZWYCZAJ - OGRANICZAJ!

Kampania profilaktyczna w Olsztynie

„Nowy zwyczaj – ograniczaj”. To hasło nowej kampanii profilaktycznej, promującej postawę umiaru w spożywaniu alkoholu - najbardziej destrukcyjnej i jednocześnie najbardziej dostępnej substancji psychoaktywnej.

Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie rozpoczyna nową kampanię profilaktyczną. „Nowy zwyczaj – ograniczaj” ma na celu zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości  alkoholu i społecznych następstw jego używania. Działanie ma skłonić do refleksji nad własnym modelem picia, a także uświadomić, że ograniczenia są istotną częścią naszego życia. Jedne są nam narzucane z góry - jako normy i przepisy prawa, inne nieustannie podejmujemy sami - w trosce o nasze zdrowie, komfort i dobre samopoczucie.

Trend na ograniczanie panuje nie tylko w profilaktyce, ale również w terapii. Otóż dotychczas dążono od pełnej abstynencji. Teraz specjaliści są zdania, że w niektórych przypadkach skuteczne może być kontrolowane picie.

Pamiętajmy, że każde, nawet najmniejsze ograniczenie spożycia alkoholu ma dobry wpływ na nasze zdrowie.

O nowej kampanii i nowym podejściu Marek Jarmołowicz rozmawia z Błażejem Gawrońskim, dyrektorem Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

CELE

  • Zmiana fałszywych przekonań i szkodliwych zachowań związanych z używaniem alkoholu,

  • Wzrost wiedzy o alkoholu - najbardziej destrukcyjnej i ogólnie dostępnej substancji psychoaktywnej,

  • Zmiana modelu spożywania alkoholu w kierunku bezpiecznego używania i abstynencji – zachowania postawy umiaru