NOWY ZWYCZAJ - OGRANICZAJ!

,,Fonoholizm'' jako uzależnienie behawioralne? Dlaczego tak łatwo się uzależniamy?

W dzisiejszych czasach coraz powszechniejszym ryzykiem jest uzależnienie od telefonów komórkowych - fonoholizm. Fonoholizm zalicza się do uzależnień behawioralnych, warto zwrócić uwagę ile czasu poświęcamy na przeglądanie telefonu komórkowego w ciągu dnia.

Uzależnienia behawioralne stanowią zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności, w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak euforia, ulga, uczucie zaspokojenia.  Dlatego tak trudno wyleczyć się  z uzależnienia.

Fonoholicy bez telefonu, czują to samo co każda osoba uzależniona w momencie kiedy zabraknie używki. Czują wtedy lęk,rozdrażnienie, poczucie zagrożenia.

Osoby uzależnione od telefonu często poznamy po tym, że wciąż ładują swoje telefony i wszędzie gdzie tylko mogą. Takie osoby robią wszystko by być ciągle w zasięgu. Fonoholicy nierzadko czują zmęczenie byciem ,,online'' i mają ochotę rzucić telefonem o ścianę, jednak w dalszym ciągu nie rozstają się ze swoimi telefonami.

W czasach cyfryzacji nieuniknione jest korzystanie z telefonu, internetu i innych mediów. Warto jednak ograniczyć to korzystanie tylko do wykonywania niebędnych czynności do jakich one służa, gdyż dostęponość i atrakcyjność tych urządzeń powoduje ryzyko nadużywania ich, kosztem życia online. 

W materiale ks. Marcin Sawicki w Rozmowie Tygodnia w Radio Plus rozmawia z Sylwią Kowitz-Łońską - socjoterapeutką i Andrzejem Tankielun - terapeutą uzależnień.

 

CELE

  • Zmiana fałszywych przekonań i szkodliwych zachowań związanych z używaniem alkoholu,

  • Wzrost wiedzy o alkoholu - najbardziej destrukcyjnej i ogólnie dostępnej substancji psychoaktywnej,

  • Zmiana modelu spożywania alkoholu w kierunku bezpiecznego używania i abstynencji – zachowania postawy umiaru